Чи можуть мобілізувати повторно?

image-_2_.jpg
У час, коли країна вже більше року перебуває у стані запровадження «особливого періоду» питання щодо проведення мобілізації військовозобов’язаних стоїть, як ніколи гостро. Під час проведення перших хвиль мобілізації актуальними питаннями залишались питання відстрочки від призову за мобілізацією, строки перебування на службі, матеріальне забезпечення військових та їх сімей, тощо.
Тепер, же під час проведення шостої (маємо надію, що останньої хвилі мобілізації) постає питання чи може держава покликати за мобілізацією військових, що уже були звільнені з військової служби, яку проходили під час попередніх хвиль мобілізації.
Парламент України у травні цього року дозволив державі мобілізувати військових повторно. Але, як і кожен нормативний акт, вищевказане рішення також має нюанси. Розберемося детально:
1. У березні 2015 року Верховна Рада України внесла зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» і визначила особливості проходження військової служби у резерві під час особливого періоду. Змінами, внесеними до Закону народні депутати визначили, що під час дії особливого періоду, особи, які звільнені зі строкової військової служби, а також з військової служби за мобілізацією, які за станом здоров’я придатні до подальшого несення служби в обов’язковому порядку зараховуються у військовий резерв, де і продовжують службу. Таке зарахування до резерву передбачає укладення контракту з військовозобов’язаним, розривати який заборонено до закінчення особливого періоду. Отже, контракт, як одна із форм волевиявлення кількох осіб (сторін) втрачає свою сутність під час особливого періоду, адже підписати його доведеться всім.
У разі ж відміни особливого періоду, то контракт підписується військовозобов’язаним на добровільних засадах.
2. У травні 2015 року були внесені зміни до Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України, де були визначено, як включають до резерву військових на час дії особливого періоду.
3. У червні 2015 року набули чинності зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зокрема до ст. 23, яка визначає підстави надання відстрочки від призову за мобілізацією. Так, не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
Це означає, що з червня цього року, демобілізовані військові будуть зараховуватись до військового резерву та можуть бути мобілізовані повторно, але тільки за їх згодою. Усі ж інші військові, які були демобілізовані до червня 2015 року можуть бути повторно мобілізовані лише після 6 місяців з дня звільнення з військової служби, але і у цьому випадку важливу роль грає згода військовозобов’язаного на його повторну мобілізацію. Залишається дискусійним питання про порядок повторної мобілізації осіб, які після звільнення з військової служби служили в лавах Збройних Сил України на умовах контракту, проте, якщо законодавець не передбачив це положення у змінах до Закону, то регулювання цього питання не має місця і не може бути реалізованим.
Еще записи
Пам’ятка. Які документи потрібні для приватизації.
З 90-х і до сьогодні, актуальним для громадян України залишається запитання приватизації ...
Встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України
Збройний конфлікт в Україні на територіях Донецької та Луганської областей триває ...
Возврат или обмен товара, приобретенного в интернет-магазине
Каждый из нас хотя бы раз заказывал товар в интернет-магазине и не всегда в полной мере ...
Ребенок испортил товар в магазине. Что необходимо знать родителям.
Надо ли оплачивать товар, который ваш ребенок случайно повредил в супермаркете? Что ...