Проблемні питання працевлаштування юристів

Проблемні питання працевлаштування юристів

Щороку тисячі абітурієнтів стоять перед нелегким вибором майбутньої професії. І юриспруденція, незважаючи на щорічне зниження попиту в Україні на юристів, залишається у трійці лідерів за популярністю обрання майбутніми студентами.

Спробуємо розібратися, чому склалася така ситуація і що чекає на випускників вищих навчальних закладів, які на сьогоднішній день отримали диплом юриста.

Насамперед необхідно зазначити, що юридичний напрям підготовки студентів користується такою популярністю через престижність професії юриста. Адже вона має високий соціальний статус і користується повагою в суспільстві.

Згідно результатів опитування, проведеного Дослідницьким центром Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна юристи, адвокати і прокурори посіли третє місце у рейтингу найпрестижніших професій, поступившись ІТ-спеціалістам і керівникам.

З одного боку поняття престижу залежить від складності і відповідальності роботи, але частіше за все на його показник впливає оплата праці. І хоча професія юриста вже не користується таким ажіотажним попитом на ринку праці та роботодавці часто критикують рівень підготовки спеціалістів, заробітна плата в цій галузі на старті становить 3-4 тисячі гривень, а її максимум може досягати 18-20 тисяч гривень (за результатами аналізу бази даних вакансій і резюме Дослідницького центру Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна у вересні 2013 року).

Отже престижністю і можливостями гарного заробітку можна пояснити популярність юридичних спеціальностей серед молоді. Але реальність після закінчення університету, як правило, виявляється не настільки сприятливою для пошуку роботи, як здається перед вступом.

Роботодавців, насамперед, цікавлять професійні знавці юриспруденції, які здатні вільно орієнтуватися у заплутаному українському законодавстві. Попит зростає на спеціалістів у конкретних галузях: фінансовій, будівельній, промисловій, аграрній. Саме тому випускникам важче здійснювати пошук роботи не маючи хоча б мінімального досвіду.

Частина наймачів орієнтується на особистісні характеристики кандидатів на посаду, для інших важливим фактором є диплом престижного ВУЗу. Крім того, зараз роботодавці все частіше використовують систему тестування при прийомі на роботу, щоб визначити теоретичний рівень підготовки кандидата і можливості використання його знань на практиці.

За даними дослідження «Деньги» до трійки найбільш авторитетних юридичних вузів за версією роботодавців ввійшли Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого (м. Харків), Національний університет «Києво-Могилянська Академія», КНУ імені Тараса Шевченка (обидва – м. Київ). Крім того роботодавці відзначили випускників Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного університету «Одеська юридична академія».

Отже, основною проблемою для успішного працевлаштування молодого юриста є перенасичення ринку праці кадрами з вищою освітою та відсутність у нього необхідного стажу і досвіду роботи.

Ми провели невелике опитування серед юристів, які працюють у різних галузях та поцікавилися актуальними проблемами, які виникали при пошуку роботи у молодих спеціалістів.

 

Сергій, начальник юридичного відділу страхової компанії:

«Після того як юристи і економісти почали випускатись "пачками", вільних вакансій для теперішньої молоді майже немає. Звичайно можна спробувати піти у своєму рідному місті (районному центрі) на державну службу і отримувати мінімальну заробітну плату… Такий варіант не додає ентузіазму працювати в юридичній сфері! Мені пощастило – я знайшов теперішню роботу через кадрове агентство. Але серед знайомих маю досвідчених юристів, адвокатів які на даний час готові працювати за "копійки"».

 

Вікторія, директор юридичної фірми, кандидат юридичних наук:

«Досвід співбесід у мене невеликий – свою першу роботу знайшла завдяки моєму викладачеві в університеті, який є директором юридичної компанії та запропонував мені посаду молодшого юриста. Основною проблемою, з якою стикалась на 2-3 курсі університету, здійснюючи пошуки роботи, була відсутність практичного досвіду».

 

Виходом з озвучених проблем може стати проходження практики або стажування під час навчання та створення при вищих навчальних закладах консультаційних центрів, які б допомагали визначитися з майбутньою спеціалізацією юриста.


Вікторія, директор юридичної фірми, кандидат юридичних наук:

«Необхідно працевлаштовуватись після закінчення 3-4 курсу навчання, оскільки на момент отримання диплому випускник уже матиме 2-3 роки безцінного стажу. Окрім того, практичний досвід значно полегшує сприйняття теоретичного матеріалу під час продовження навчання».

 

Ще один важливий аспект майбутнього працевлаштування юриста – неспівпадіння очікувань і реалій трудової діяльності. Молоді кадри, які отримали роботу і сподівалися на стрімкий кар’єрний ріст, стикаються з великими обсягами схематичної виконавської роботи. Звичайно, необхідно налаштовувати себе на досягнення високої мети (керівної посади), але поряд з цим, треба бути готовим до поступового професійного розвитку.

 

Лілія, працівник юридичної фірми:

«Я шукала роботу сама – подавала оголошення в газету, опитувала знайомих. Але найдієвішим способом вважаю звернення в хорошу кадрову агенцію, попередньо склавши розширене резюме. Хочу зазначити, що спочатку треба бути готовим до мізерної заробітної плати та великої кількості технічної роботи».

 

Під час навчання необхідно приділяти увагу вихованню власних якостей коректного спілкування і поведінки, навчитися грамотно складати резюме.  

Але є також негативні тенденції у сфері працевлаштування юристів, які не залежать від компетенцій особи. Це в більшій мірі стосується роботи в державних органах і пов’язане з явищем так званого «кумівства», коли на роботу приймають керуючись власними інтересами, не пов’язаними з рівнем знань та підготовки людини.

Поступово ринок юридичних послуг переходить з офісних приміщень в Інтернет. Цю тенденцію необхідно враховувати як молодим юристам, так і досвідченим фахівцям, адже в мережі не лише шукають роботу, а й успішно пропонують свої послуги та провадять діяльність. 

Прикладом зручного і ефективного інтернет-ресурса, який  покликаний об’єднати клієнтів, що потребують юридичних послуг, і спеціалістів, які їх можуть надати, є портал Lawyer.ua.

Створений у форматі соціальної мережі,  Lawyer.ua дозволяє отримати інформацію про спеціалістів юридичної сфери, організувати процес взаємодії між клієнтом і юристом, оцінити надані послуги, отримати консультацію та дізнатися про новини юридичної сфери.

Портал буде корисним для молодого фахівця, який шукає роботу, адже тут можна знайти клієнтів та отримати необхідний практичний досвід.


Антон, юрист транспортної компанії:

«Я шукав роботу у мережі Інтернет, розсилав електронні листи з резюме. Виявив, що реальних вакансій мало! Роботодавці розміщують їх не для набору - таким чином здійснюють моніторинг ринку. На співбесідах проблем не мав – головне на них потрапити!».

 

І, насамкінець, хочеться поділитися порадами опитаних юристів щодо того, як найкраще готуватися до пошуків роботи і на що звертати увагу молодим фахівцям.


Сергій, начальник юридичного відділу страхової компанії:

«Для того щоб працювати, «зеленому» юристу треба лише ВЕЛИЧЕЗНЕ БАЖАННЯ і наполегливість! Краще, звичайно, пошукати роботу на останніх курсах навчання. І не тільки щоб був запис в трудовій книжці але й розуміння того, чим відрізняється теорія від практики. На даному етапі можна визначитись, чим вам до душі займатися, а поставлена ціль - це вже перший крок для досягнення успіху. Також необхідно зважати на одну важливу деталь: під час навчання вас ніхто і ніщо не тримає (ви не обтяжені сімейними обов’язками). Багато юридичних фірм пропонують безкоштовні стажування і цим по суті, готують кадри!»

 

Лілія, працівник юридичної фірми:

«Коли вам пропонують роботу, краще довідатися в Інтернеті чи через клієнтів юриста, про роботодавця: яка він як людина, як відноситься до своїх підлеглих, чи вчасно виплачує заробітну плату, чи офіційно працевлаштовує. Однозначно потрібно місяць постажуватись, а потім просити офіційного оформлення. Це дасть вам можливість пізнати суть роботи, бо «принеси – подай» це обовязки секретаря. Вам же потрібно мати реальний доступ до справ і справжня юридична практика. І ще останнє: важливо не потрапити до рук шахраїв, які беруть людей тільки на місяць-два, а потім, коли потрібно виплачувати обіцяну зарплату, звільняють».

 

Григорій, помічник судді:

«Я прийшов на посаду за конкурсом проведеним на вакансію помічника. З власного досвіду знаю – треба неодмінно шукати роботу і йти до останнього. Необхідно показати роботодавцю, що ти найкращий і саме ти їм потрібен. А  щоб цього досягти – треба наполегливо вчитися

МНЕНИЯ ЭКСПЕРТОВ