Спеціалізація юриста як важливий інструмент професійної діяльності

Спеціалізація юриста як важливий інструмент професійної діяльності

Юриспруденція – надзвичайно популярна спеціальність. Навчатися за цим фахом престижно, цікаво і досить складно. Але ні вартість навчання (а воно недешеве, особливо в рейтингових ВНЗ), ні майбутні складнощі не зупиняють тисячі вступників перед мрією стати юристом.

Та мало хто з них замислюється над тим, що сучасна юриспруденція є розгалуженою системою знань про державу і право і важливим кроком у її успішному опануванні є вибір спеціалізації.

 

Спеціалізація (від лат. specialis — особливий) — конкретизація, деталізація фаху, набуття особою здатностей виконувати окремі завдання та обов’язки, які мають особливості, в межах спеціальності. ( wiki )

 

В уяві більшості студентів юридичних факультетів запорукою успішного працевлаштування після закінчення навчального закладу має стати:

·      сам факт обрання престижної спеціальності (з моєю спеціальністю я не пропаду);

·      навчання в популярному університеті (з моїм дипломом відкриті усі двері );

·      обсяг зусиль спрямованих на опанування професії (я успішно навчався, активно переймав досвід – я знайду роботу).

Не можна однозначно сказати, яка з трьох думок в результаті є найбільш вдалою для майбутнього фахівця – скоріш за все кожен, хто думає в подібному напрямку, знайде роботу, якщо прикладе зусилля, буде готовим до самовдосконалення, постійного навчання і наполегливої праці

Головне, що на нашу думку мають зрозуміти теперішні студенти юридичного спрямування – це осмислене обрання майбутнього профілю діяльності.

 

Роман Сивий, керуючий партнер LawWhales, адвокат:

«Гадаю, що спеціалізація є важливою в роботі будь-якого юриста. Адже сучасна практична юриспруденція вже не дозволяє бути фахівцем високого рівня в усіх сферах права. Неможливо одночасно бути хорошим фахівцем, наприклад, у конкурентному, податковому, кримінальному та конституційному праві. Якість правових послуг – ось запорука успіху сучасного юриста. І цієї якості можна досягти лише за допомогою спеціалізації, тобто поглиблення своїх знань у певній сфері» (з інтерв’ю на pravotoday.in.ua).

 

Як правило, вищі навчальні заклади пропонують такі основні спеціалізації як: адміністративно-правова, цивільно-правова, кримінально-правова, міжнародно-правова. Інші, як правило, залежать від конкретного профілю ВНЗ, наприклад: фінансово-правова, конституційно-правова, земельно-правова, інтелектуально-правова, трудова, митно-правова, комерційно-правова тощо.

До вибору спеціалізації необхідно підходити виважено, враховуючи власні уподобання, здібності, навики, потреби ринку праці.

На сьогоднішній день складно виокремити якусь одну спеціалізацію і стверджувати, що її обрання гарантує успіх. Адже ринок динамічно змінюється і керуватися, насамперед, необхідно перспективами розвитку окремих галузей господарства.

За даними HeadHunter Україна, серед професійних напрямків підготовки юристів, які були найбільш цікаві роботодавцям у 2012 році – корпоративне право, захист інтересів компанії, податкове право, договірне право, банківське право, нерухомість, інтелектуальна власність. 

У 2014 році ситуація практично не змінилася, але слід брати до уваги перспективні напрямки роботи юристів у сфері ІТ (насамперед авторського права в мережі Інтернет), міжнародних відносин (на фоні євроінтеграційних процесів і підготовки до виходу на ринки ЄС), сільського господарства, будівництва, продажів.

Про користь вузької спеціалізації свідчить те, що багато компаній, які надають правову допомогу, не можуть забезпечити високу якість своїх послуг в усіх сферах відносин. Іноді, попри наявність власних юридичних служб, виникає необхідність звернутися до спеціалізованих юридичних фірм для вирішення складних юридичних завдань: проведення юридичного аудиту, супровід реструктуризації чи реорганізації компанії тощо.

Та навіть розглядаючи посадові обов’язки корпоративних юристів, які забезпечують правовий супровід щоденної діяльності компанії, тобто займаються широким колом правових питань, не можна говорити про їх «універсальність». Як правило, вони спеціалізуються на тих галузях права, які регулюють діяльність певного сектору (компанія здійснює імпорт-експорт – юрист має досконало знати митне законодавство; компанія займається нерухомістю - юрист спеціаліст у земельному, податковому праві).

Отже, спеціалізація є важливим інструментом професійного майбутнього, однак не єдиним. Незважаючи на те, що ринок праці перенасичений випускниками юридичних ВНЗ, потреба в професійних юристах актуальна.

Роботодавець, серед такого засилля потенційних кадрів, насамперед зверне увагу на навчальний заклад, який закінчив кандидат, поцікавиться його досвідом роботи, спеціалізацією, особистісними якостями.

Тому шанси здобути місце роботи зростають у випускників, які:


·    отримали освіту в одному з рейтингових ВНЗ (Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Національний університет «Києво-Могилянська Академія», КНУ імені Тараса Шевченка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний університет «Одеська юридична академія» - за даними даними дослідження «Деньги»);

·         мають досвід роботи від 1 до 3 років (доцільно стажуватися і підробляти під час навчання);

·        теоретично підготовлені (досить часто одним з етапів співбесіди є тестування або вирішення  практичних завдань);

·         отримали спеціалізацію, яка відповідає діяльності компанії чи фірми;

·         володіють однією, або кількома іноземними мовами;

·   володіють базовим набором особистісних якостей, необхідних для роботи в юридичній сфері (ініціативність, активна життєва позиція щодо кар’єри, розвинені комунікативні, аналітичні навики, стресостійкість тощо).

Отже, ще під час навчання слід врахувати наведені факти, ситуацію в країні і власні сили, для того, щоб після отримання диплома бути готовим до професійної діяльності.

Слід також пам’ятати, що професія юриста була і буде актуальною, тому що такі спеціалісти потрібні кожній фірмі, підприємству, установі усіх форм власності. Не важливо, яку спеціалізацію обрав молодий фахівець – головне опанувати її на високому професійному рівні та надалі вдосконалюватися.

І насамкінець пропонуємо усім, хто ще не визначився з майбутнім профілем юридичної діяльності, або хоче перевірити свій вибір, пройти тест розроблений британськими вченими.

Автори тесту наголошують, що він з точністю до 94% визначає, в якій сфері права може працювати юрист (zib.com.ua).

 

Ваше завдання — вибрати одне з дев’яти зображень. Думайте не більше 10 сек. Інтерпретація вашого вибору нижче.
1.   Ви прагнете бути кращим. У вас великі амбіції й завищені стандарти. Ви старанно працюєте, але ви не егоїст. Ви працюєте для того, щоб зробити світ кращим. Ви — корпоративний юрист.

2.   Ви — жорстка людина. Але люди відчувають себе вкрай спокійно у вашій присутності. Ви цінуєте особисте й фінансове благополуччя, але це не є основною метою. Ваша сфера — кримінальне право.

3.   Вам легко у стосунках з людьми. Ви чуйна людина. Ви слухаєте уважно і без осуду. Вам приємно допомагати конкретним людям. Ви — фахівець з трудового права.

4.   Ви чудовий мислитель. Ваші думки й ідеї — найважливіше. Ви любите обговорювати свої теорії й погляди. Ви ладнаєте з тими, хто любить думати та вчитися. Ви ніколи не буваєте поверхневими. Ваше покликання — M&A.

5.   Ви стресостійкі та рідко хвилюєтеся. Як правило, дуже розслаблені. Завжди добре проводите час, при цьому не сходите з власного шляху. Вважаєте, що кожна людина має свій шлях у житті. Ваш професійний шлях пов’язаний з банкрутством.

6.   Ви відповідальна людина й любите піклуватися про інших. Дуже незалежні. Знаєте, чого хочете, і не боїтеся йти назустріч цьому. Ваша спеціалізація — антимонопольне законодавство.

7.   Ви легка, яскрава й дотепна людина. Завжди викликаєте довіру в людей. Повні ентузіазму. Одночасно вам украй необхідно, щоб вами захоплювались оточуючі. Ви — зірка судової юридичної практики.

8.   У вас високий інтелект. Рівень останнього у представників вашого складу розуму може досягати 145 пунктів IQ, що визнається порогом геніальності. Ви — природжений податковий юрист.

9.   Ви емоційна й інтуїтивна людина. Творчий підхід і природна допитливість найкращим чином допоможуть вам реалізуватися у сфері інтелектуальної власності.


МНЕНИЯ ЭКСПЕРТОВ