Кредитні махінації

kredit.jpg
Часто ми зіштовхуємося з тим, що наявні доходи не можуть дозволити нам необхідні речі чи послуги. Саме тому ми йдемо в банк просити гроші в кредит. Серед великого різномаїття банків та фінансових установ є з чого обрати, визначивши найвигідніші умови кредитування. Та не всі банки і фінансові установи можуть надати вам кредит, адже одні вимагають безперечну кредитну історію, інші - надають кредити лише своїм клієнтам, ще одні ж вимагають наявність відповідних доходів. Тоді, з відчаю ми змушені шукати інших кредиторів і часто потрапляємо в руки шахраїв, які з радістю готові нажитися на вашій потребі у грошових коштах.
На прикладі одного із випадків у нашій практиці ми хочемо застерегти вас і попередити про можливі махінації з вашими коштами під час оформлення кредитів чи позик. До нас звернувся клієнт з проханням допомогти. Проблема полягала у тому, що клієнту терміново потрібно було отримати гроші в сумі 40 000 гривень. Після того, як ряд банків йому відмовили, він побачив в одній із місцевих газет оголошення про надання кредитів без довідок, поручителів, застави та проблем всього за кілька хвилин.
Клієнт звернувся за оголошенням і поїхав укладати договір. Йому пояснили, що він підписує договір за яким повинен сплачувати щомісяця суму коштів у розмірі до 600 гривень. Такі ж оплати здійснюють й інші їх клієнти. І тоді, коли набереться необхідна сума з таких щомісячних оплат - йому нададуть позику (зверніть увагу - ПОЗИКУ, а не КРЕДИТ, про це поговоримо далі). А для того, щоб прискорити цей процес - клієнт повинен був заплатити 3 000 гривень одразу для просування у черзі на отримання кредиту. Клієнт так і зробив. Підписав договір, оплатив вищевказані суми і з надією, що обіцяну позику отримає через два-три тижні.
На протязі цього часу клієнт став сумніватися у прозорості своєї угоди і звернувся до нас за юридичною допомогою. Проаналізувавши інформацію клієнта, зробивши експертизу договорів, підписаних ним, ми прийшли до висновку, що це банальна афера для незаконного збагачення за рахунок довірливих людей, які потребують гроші. Адже договір, підписаний клієнтом - це не договір позики, і, навіть, не гарантія отримання позики. Був і ще один договір підписаний клієнтом, за яким клієнт оплатив 3 000 гривень за ксерокопіювання його документів та усне консультування (це та сума, яку клієнт заплатив, нібито для прискорення отримання позики ).
Схема афери виглядає так:
1. Клієнт укладає договір за яким бере участь у програмі (умови програми додані до договору) для отримання у майбутньому позики;
2. Для отримання позики клієнт повинен отримати сертифікат;
3. За умовами програми клієнт повинен отримати персональний код для участі у розіграші сертифікатів;
4. Для отримання сертифікату клієнт сплачує щомісяця суму 600 гривень і повинен щомісяця направляти листом до установи пропозицію для участі у розіграші сертифікатів;
5. У пропозиції для розіграшу клієнт вказує суму, яку вже сплатив до установи і суму, яку зобов’язується сплатити у разі отримання сертифікату;
6. Конкурсна комісія установи приймає ці пропозиції та визначає, хто візьме участь у розіграші сертифікатів, які проводяться два рази на місяць;
7. Перевагу на отримання сертифікату отримує клієнт, що сплатив найбільшу суму внесків, або зобов’язався сплатити найбільшу суму у разі отримання сертифікату;
8. Якщо клієнт виграє сертифікат - він зобов’язується сплатити заявлені ним у заявці кошти плюс 3 000 гривень розподільчого платежу (той платіж, який нібито прискорює отримання позики, що був сплачений клієнтом);
9. Після отримання сертифікату клієнт має право укласти договір позики з установою, забезпечивши поручителів або заставу майна.
Схема доволі проста, зважаючи на довірливість людей. Коли тобі розповідає приємна молода дівчина про переваги їхніх послуг, і про те, що позику отримаєте за тиждень, більшість людей не читаючи договори зі складною юридичною термінологією та чисельними посиланнями на норми законодавства - підписують їх і стають рабами таких установ. Адже за невиконання умов договору передбачена відповідальність, яка б’є в найболючіше місце - по кишені людей.
З юридичної точки зору, укладені клієнтом договори не містять ознак шахрайства, складені з дотриманням вимог чинного законодавства і оскаржити їх законність вкрай важко, подекуди неможливо, адже угода підписана і підлягає виконанню.
Ми надали клієнту юридичну допомогу і дали повний алгоритм дій для того, щоб у законний спосіб розірвати договір і припинити виплачувати незаконні суми. А шахрайська схема полягає лише утому, що під час укладання договору консультант розповідає клієнту одне, а довірливий клієнт підписує договір, в якому зазначено зовсім інше. Причому слово «позика» дуже рідко згадується у договорі, і жодного зобов’язання та жодних гарантій того, що договір позики буде укладено - в умовах договору не прописано!!!
Тобто, установа зняла з себе усю відповідальність за власні дії, щодо надання чи ненадання позики, а клієнта просто посадила на «голку» через яку дуже зручно законним способом викачувати гроші.
Для того, щоб у подальшому не ставалося таких випадків ми роз’яснимо вам нюанси законодавства, що стосуються надання/отримання кредитів і позик.
КРЕДИТ і ПОЗИКА це РІЗНІ РЕЧІ! Про це варто пам’ятати, адже, згідно положень ст. 1046 Цивільного кодексу України позика - це договір, за якою одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Відсотки за позикою визначаються сторонами у договорі позики. Позику можуть надавати, як фізичні особи, так і юридичні особи.
Кредит, згідно положень ст. 1054 Цивільного кодексу України - це договір, за яким банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Відсотки за кредит передбачаються в договорі ОБОВ’ЯЗКОВО. Але надавати кредит мають право тільки фінансові установи.
Згідно Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа - це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Тобто, перед тим, як вирішити брати кредит чи позику - визначтесь з яким видом отримання грошей ви маєте справу. Якщо вам обіцяють кредит - переконайтесь, що установа, яка пропонує вам кредит є фінансовою установою і має на це право. Якщо ж ви хочете отримати позику - будьте уважні, укладаючи договір, у ньому повинні бути прописані усі нюанси, щодо передоплати, виплати, строків, відсотків, гарантій, тощо. У випадку з нашим клієнтом, навіть, якщо б він уклав з тією установою договір позики (сплативши при цьому значку кількість коштів) - не факт, що сплачені ним кошти були б зараховані, як частина позики, яку він уже повернув. Та й схема доволі дивна, клієнт може отримати 40 000 гривень позики, якщо сплатить 15 000 гривень, та й це не факт.
Ми застерігаємо вас не укладати сумнівних угод і не підписувати будь-які договори і зобов’язання не перечитавши спочатку цей договір. Якщо договори чи угоди насичені складною юридичною термінологією, посиланнями на законодавчі акти - зверніться до фахівця. Покажіть йому цей договір і вам пояснять усі нюанси укладання та виконання такого договору, адже це у ваших інтересах, бо стосується лише вас і ваших коштів.
Для прикладу ми розповіли вам про один випадок з практики, але це одна крапля в морі недовіри та шахрайства. Установа, що пропонувала в газеті кредит, обіцяла позику, а фактично кинула клієнта в боргову яму, навіть не є фінансовою установою, основним видом діяльності цієї установи є діяльність у сфері права. Тобто, ви самі можете здогадатися, що працівники такої установи добре знають нюанси та колізії законодавства, і використовуючи довіру людей, абсолютно законним способом витягують з людей гроші.
Будьте обережні, підписуючи будь-які договори, Ваша безпека і Ваше благополуччя залежить від Вас!
Мне нравится
За наявності таких ситуацій доречно було б закликати фахівців у сфері права наслідувати переконання медичних працівників - "non nocere" !
Ссылка Мне нравится
Еще записи
УПРАВЛІННЯ БЛАГОДІЙНИМИ ЕНДАВМЕНТАМИ
Є в українській мові цікаве слово «ендавмент», запозичене з англійської та означає ...
ЩО ТАКЕ БЛАГОДІЙНА ПОЖЕРТВА?
Продовжуючи тему благодійності, хочу висвітлити питання благодійної пожертви та ...
БЛАГОДІЙНІСТЬ В УКРАЇНІ: З ЧОГО ПОЧАТИ?
Згідно інформації Національного інституту стратегічних досліджень станом на квітень 2019 ...
Державна допомога при народженні дитини
До нас звернулася одинока мати, яка народила дитину, відомості про що зазначені, ...