Шлюбний договір - аморально чи мудро?

shlyubniy-dogov_r.jpg
До сьогодні у сучасному суспільстві точиться дискусія щодо моральності та доцільності укладання шлюбних договорів між подружжям. Напевне, ви уже читали подібні статті, та ми вам пропонуємо ще раз зануритись в цю тематику та зважити усі негативні та позитивні моменти цього вкрай тонкого питання.
Глава 10 Сімейного кодексу України визначає, що шлюбний договір має право укласти подружжя до укладення шлюбу, або уже після реєстрації шлюбу. Шлюбний договір повинен містити перелік майнових прав та обов’язків кожного з подружжя, визначати порядок розподілу майнових цінностей, визначати майно, як індивідуальну власність когось із подружжя та умови отримання цього майна іншим з подружжя, умови користування ним. Шлюбний договір не регулює особисті відносини між подружжям, а також між батьками і дітьми. Крім того, шлюбний договір не може впливати на обсяг прав та законних інтересів дітей.
Загалом, шлюбні договори укладаються з тією метою, щоб уникнути проблем після розірвання шлюбу. Це стосується вирішення питань про розподіл майна, визначення місця проживання дітей та порядок їх утримання, порядок утримання іншого з подружжя тощо. Але деякі шлюбні договори містять перелік умов, за який шлюб буде підлягати розірванню. Тобто цей договір виступає інструментом автоматичного вирішення проблем між подружжям.
Більшість вважає, що шлюбні договори - це аморально, це прояв недовіри подружжя одне до одного, адже шлюби «укладаються на небесах». Люди консервативного погляду не сприймають цей договір, як надбання цивілізаційного розвитку суспільства, а навпаки засуджують такі правочини. Проте, зустрічаючись з проблемами, що стосуються шлюбу і його наслідків - починають замислюватись над важливістю такого договору.
Судова практика розлучень і поділу майна подружжя досить об’ємна і багатогранна. Багато різних ситуацій складається з людьми, що вирішили розірвати шлюб, але не можуть поділити майно чи визначити з ким і як буде проживати дитина, а постійні позови до суду на батьків по сплаті аліментів створюють ще більше проблем. Судові тяганини з цих питань тривають роками і постійно заважають нормально жити.
Варто погодитись з тим, що ніхто не застрахований від непередбачуваних ситуацій, тому досить суперечливим буде твердження будь-кого про те, що його шлюб проіснує вічно. Таких висновків досягти дає право практика участі у справах про розірвання шлюбу і поділу майна подружжя та практика справ про стягнення аліментів.
Наведемо простий приклад із життя і практики. Досить дружня та, з погляду, міцна сімейна пара опинилась під дією обставин та незалежних від них факторів, що врешті-решт спричинила розірвання їх шлюбу. Досить мирно та спокійно пройшло розірвання шлюбу, розійшлись, як-то кажуть «по-дружньому». Але коли стало питання поділу майна, визначення місця проживання дитини - це стало остаточною причиною розірвання їх відносин, навіть, як між людьми. У спільній власності подружжя залишився будинок, квартира, автомобіль і спільний бізнес. У питанні поділу майна досягти згоди не вдалось і шляхом тривалих судових розглядів, апеляцій і касацій майно поділили, але поділили так, що жодному із подружжя це не принесло задоволення і користі. У питанні визначення місця проживання малолітньої дитини була ще одна серія судових спорів, у якій виграла мати дитини, а для батька суд самостійно визначив час для відвідування. Ображений батько перестав давати колишній дружині гроші на утримання дитини, і та подала до суду позов про стягнення аліментів, за чим послідувала третя серія судових засідань, і тепер у примусовому порядку на утримання дитини батько повинен сплачувати певну суму грошей щомісяця. Що ж у результаті:
- абсолютно зіпсовані стосунки між подружжям (що негативно впливає на психіку дитини);
- за час судових спорів розірвані відносини між колишніми родичами зі сторони чоловіка і дружини, що знову ж має негативний вплив для дитини;
- витрачено 4 роки на судові розгляди і тисячі гривень на послуги юристів, адвокатів, тощо;
- зіпсовано масу нервів і здоров’я за час судових розглядів;
- поділено навпіл будинок, квартиру, автомобіль, що має результатом їх продаж, адже користуватись цим майном спільно немає можливості (і технічно і через зіпсовані відносини у т.ч.);
- припинено бізнес, адже майно підприємства поділено між подружжям (і чоловік і дружина втратили стабільне джерело доходів, а держава позбавилась ще одного платника податків);
- батько змушений бачитись з дитиною лише у дні і години, встановлені судом та повинен сплачувати певну суму аліментів на утримання дитини (знаючи, що ці аліменти буде отримувати і користуватись ними колишня дружина - він ніколи не сплатить більше, ніж того вимагає рішення суду);
- дружина має отримувати невелику суму аліментів, на які зобов’язана утримувати дитину і забезпечувати її усім необхідним.
Гадаємо, що будь-яка людина, прочитавши усі наслідки простого збігу обставин почне замислюватись над тим, як же можна було уникнути цих проблем. Одна із відповідей - шлюбний договір. Що ж у такому випадку міг вирішити шлюбний договір - розберемося детальніше. У договорі могли бути викладені наступні умови співжиття і відносин між подружжям після розірвання шлюбу, наприклад:
- після розірвання шлюбу дитина має право проживати у батька та матері рівну кількість днів (місяців тощо) на рік;
- на утримання дитини кожен із батьків сплачує тому, у кого проживає дитина протягом певного періоду певну суму коштів;
- батькам не забороняється у будь-який час відвідувати дитину і забезпечувати її усім необхідним;
- автомобіль, квартира, будинок і бізнес поділяються наступним чином: чоловіку залишається….., дружині залишається……;
- закріплюється, що особистою власністю чоловіка, що не підлягає поділу є……., дружини - ……;
Який же результат укладеного договору?
- зекономлено масу часу, грошей, здоров’я, нервів;
- дитина не страждає від зіпсованих відносин між батьками та не буде жертвою «поділу дитини» між рідними;
- стосунки колишнього подружжя і їх родичів зберігатимуться на рівні людських відносин;
- збережеться бізнес і майно у його незмінному стані;
- дитина буде забезпечена усім необхідним для її нормального росту і розвитку.
Варто пам’ятати, що укладення шлюбного договору - це НЕ ознака того, що подружжя може чи повинно розлучитись, це НЕ ознака недовіри подружжя одне до одного, це розумне і цивілізоване рішення. Необхідно викорінити цей стереотип із свідомості нашого суспільства, адже у будь-якій ситуації необхідно залишатися людьми. Якщо кохання чоловіка і дружини привело їх до укладення шлюбу, і якщо воно дійсно справжнє - їх шлюб буде тривати доти, доки вони того хочуть. Але якщо доля складеться так, що вони будуть змушені розірвати шлюб - то навіщо ускладнювати життя і псувати стосунки, перекреслювати усе, що було до того, змушувати страждати дітей?
Укладення шлюбного договору - це запорука впевненості у завтрашньому дні, упевненості в тому, що мати не залишиться сама з дитиною без допомоги батька, у тому, що дитина не залишиться без уваги обох батьків і впевненості в тому, що ніхто не зможе прийти і забрати майно чи житло, що нажите в шлюбі, бо так вирішив суд. Договір - на те й договір, що подружжя між собою домовляються про власні дії на випадок непередбачуваних обставин. Крім того, укладання таких договорів зменшить кількість фіктивних шлюбів.
Невже ми, страхуючи своє життя чи здоров’я, чекаємо, щоб настав нещасний випадок з нами для того, щоб отримати страхові виплати? Ми думаємо про власне майбутнє, але часто підпадаємо під вплив стереотипів у суспільстві, а згодом страждаємо від цього. Так, років 20 тому ніхто на теренах пострадянського суспільства навіть і не чув про шлюбний договір, а тим паче, укладав його. Проте час йде і суспільство змінюється, як і відносини всередині цього суспільства. Погоджусь із тим, що не всі українці готові до укладання таких договорів, проте заможні люди про це дбають у першу чергу, дехто піклується не лише про свій достаток, а й піклується про дітей і стосунки між людьми, які завжди потрібно підтримувати.
Отже, укладати шлюбний договір чи ні - Ваша справа, проте мудрі люди завжди вчиняють мудро.
Еще записи
УПРАВЛІННЯ БЛАГОДІЙНИМИ ЕНДАВМЕНТАМИ
Є в українській мові цікаве слово «ендавмент», запозичене з англійської та означає ...
ЩО ТАКЕ БЛАГОДІЙНА ПОЖЕРТВА?
Продовжуючи тему благодійності, хочу висвітлити питання благодійної пожертви та ...
БЛАГОДІЙНІСТЬ В УКРАЇНІ: З ЧОГО ПОЧАТИ?
Згідно інформації Національного інституту стратегічних досліджень станом на квітень 2019 ...
Державна допомога при народженні дитини
До нас звернулася одинока мати, яка народила дитину, відомості про що зазначені, ...