Відтепер «вибивання» колекторами боргів - незаконне

kredit12.jpeg
Сьогодні, майже усі люди, які коли-небудь мали справу з кредитами в банках знають хто такі колектори і яку «радість» приносять їх нічні дзвінки, неочікувані візити додому чи на роботу. Раніше у статті «Кого боятись, якщо непогашений кредит» ми розповідали вам, як боротись із цими нахабними порушеннями ваших прав та законних інтересів. Відтепер у громадян є ще один дієвий інструмент боротьби з цими організаціями.
Отже, перш ніж розповісти про цей інструмент варто нагадати, яким же чином працюють такі колекторські компанії. Банк, надаючи громадянину К. кредит в сумі 10 000 грн. на 2 роки разом з відсотками повинен був отримати від громадянина К. за два роки 15 000 грн. (тіло кредиту, відсотки за користування тощо). Пройшло 2 роки, а громадянин К. не погасив кредит і має борг перед банком в сумі 12 000 грн. Банку не зовсім вигідно стягувати борг через суд, адже це фінансово не вигідно та й за часом довго, тим більше, аналізуючи те, як громадянин К. погашає кредит - банк має ризик взагалі не повернути собі гроші.
Для того, щоб банку не зазнати збитків така собі фірма «Ніка» купує у банку право вимоги за боргом громадянина К. за 15 000 грн. Банк не зазнав збитків і позбувся проблемного клієнта. Натомість усі проблеми перейшли до громадянина К. та компанії «Ніка». Адже для того, щоб повернути собі витрачені 15 000 грн. та ще й заробити компанія «Ніка» не гребує будь-якими способами, щоб «вибити» кредит з громадянина К.
Фактично і законно це можна зробити лише через суд, але «Ніка» використовує весь свій арсенал психологічного, часто і фізичного тиску на боржника поки той не погасить борг та не сплатить компанії «Ніка» гроші за їх «послуги».
Отже, для того, щоб зрозуміти про який інструмент йде мова проаналізуємо момент переходу права вимоги від банку до колекторів. Раніше діяло розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 03.04.2009 р. № 231 «Про віднесення операцій з фінансовими активами до фінансових послуг». За цим розпорядженням з 2009 року банки мали право продавати борги своїх клієнтів будь-яким фінансовим установам.
З 2011 року йдуть судові спори стосовно скасування положень цього розпорядження. І от 16 лютого 2016 року Вищим Адміністративним Судом України (справа № 2а-12909/12/2670) скасовано рішення апеляційного суду. Таким чином, за результатами судових розглядів визначено, що продаж банками боргів фізичних осіб є незаконним. На сьогодні діє розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 06.02.2014 № 352 «Про віднесення операцій з фінансовими активами до фінансових послуг та внесення змін до розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 03 квітня 2009 року № 231». Цим розпорядженням визначено, що банки мають право продавати борги тільки суб’єктів господарювання, тобто лише проблемні кредити підприємців банки можуть продати колекторам.
Це означає, що якщо з 2009 року вас турбують колектори і вимагають від вас повернення кредиту, який ви брали у банку - ви маєте право вимагати від цих колекторів і банків, у яких ви брали кредити, розірвання договорів продажу боргів і повернення права вимоги до банку. Таким чином, ви повертаєте банку право вимагати від вас неповернутий кредит. У такому разі необхідно провести взаєморозрахунки, якщо ви сплачували якісь суми колекторам. Крім того, це може стати приводом для того, щоб визнати вашу заборгованість безнадійною. Адже банк має право вимагати повернення боргу через суд лише протягом трьох років. Якщо банк звернеться до суду і суд визнає простроченим термін позовної давності - то ніхто і ніяким іншим способом не зможе стягнути з вас борг, він визнається безнадійним і «прощається» вам.
Але банки - це такі установи, які не втратять свого. Для них вкрай невигідне таке рішення суду, адже борги повернуться в банки, багато з них визнаються безнадійними - це призведе до великих затрат банку. Крім того, банкам доведеться витрачатися на «вибивання» боргів, вводити в штат спеціально навчених осіб, створювати нові відділи, департаменти, які займатимуться саме поверненням проблемних боргів. Проте, сподіватись на спокій від колекторів теж поки марно, якщо право вимагати борги повернеться до банків, то банки можуть продовжувати користуватись послугами колекторів для такого «вибивання» боргів, адже всі ті методи для таких компаній, що стосуються повернення боргів - виправдовують цілі.
Такі дії банків можуть бути негативними і для боржників, адже на зміну колекторським компаніям приходитимуть і дзвонитимуть представники банку - але і у цьому випадку можна з ними боротися такими ж законними методами, адже для банку репутація - це все. Проте, збитки, що зазнають банки внаслідок цього рішення зумовлять здороження кредитів та інших банківських послуг.
Проте, таке рішення не остаточне, адже Вищий Адміністративний Суд України відправив справу на новий розгляд, тому тлумачити законодавство, яке є предметом судового спору, а тим паче його застосовувати не можна до прийняття остаточного рішення по справі.
Отже, повернення права вимагати борги до банків матимуть як позитивні, так і негативні наслідки. Для того, щоб скористатися такою можливістю і звільнити себе від тиску колекторів і повертати борги банкам або сподіватись на списання боргу - необхідно врахувати усі нюанси, терміни і особливості саме вашого боргу.
Мне нравится
Справа № 2а-2182/11/2670 (позов ТОВ “ХХХ” до Держфінпослуг).
1. Розпорядження Держфінпослуг № 231 не встановлює виключний характер переліку операцій з фінансовими активами, які відносяться до факторингу, а тільки визначає ті види операцій, які разом з іншими можуть відноситись до факторингу.
2. Частиною 2 статті 10 Цивільного кодексу України передбачено, що, якщо у чинному міжнародному договорі України, укладеному у встановленому законом порядку, містяться інші правила, ніж ті, що встановлені відповідним актом цивільного законодавства, застосовуються правила відповідного міжнародного договору України. Конвенція УНІДРУА про міжнародний факторинг (набула чинності для України 01.07.2007 р.) (далі - Конвенція) не встановлює жодних обмежень щодо складу осіб, по відношенню до яких здійснюється уступка права вимоги при укладенні договорів факторингу.
Ссылка Мне нравится
Еще записи
УПРАВЛІННЯ БЛАГОДІЙНИМИ ЕНДАВМЕНТАМИ
Є в українській мові цікаве слово «ендавмент», запозичене з англійської та означає ...
ЩО ТАКЕ БЛАГОДІЙНА ПОЖЕРТВА?
Продовжуючи тему благодійності, хочу висвітлити питання благодійної пожертви та ...
БЛАГОДІЙНІСТЬ В УКРАЇНІ: З ЧОГО ПОЧАТИ?
Згідно інформації Національного інституту стратегічних досліджень станом на квітень 2019 ...
Державна допомога при народженні дитини
До нас звернулася одинока мати, яка народила дитину, відомості про що зазначені, ...