Як купити б/в авто так, щоб його потім не конфіскували?

24.jpg
Автомобіль сьогодні, судячи з реальних цін на нові авто та на пальне, став дійсно розкішшю, оскільки пересічний громадянин не має можливості придбати нове авто за нинішніми цінами та здійснювати його повноцінне обслуговування. Для того, кому автомобіль, все-таки, являється засобом пересування - залишається варіант придбання авто, що було у вжитку.
У придбанні так званого «Б/У» авто є багато переваг: це дешево, швидко та й з’являється можливість вибору співвідношення ціна-якість. Але крім цього у придбанні старого авто є безліч недоліків. Зокрема для автолюбителя можуть стати неприємними сюрпризи з прихованими поламками авто, неприємними наслідками, що пов’язані з користуванням автомобілем, тощо. Основні проблеми починаються тоді, коли мова заходить про документи на автомобіль.
Єдиним документом, що визначає власника авто є технічний паспорт, де чорним по пластику написано прізвище, ім’я, по-батькові власника. Хтось скаже, що купити авто можна «за довіреністю», мушу засмутити вас - це не договір купівлі-продажу, це лише право користуватися, володіти та частково розпоряджатися майном. Так, це нагадує право власності, але за довіреністю у технічному паспорті на авто власника не змінять, та й відчужувати (продавати, дарувати комусь) таке авто не можна. Дійсно, можна ще раз комусь передати його «за довіреністю» і отримати за це гроші, але все ж це не буде підставою для зміни власника. Мова вже не йде про варіанти продажу авто «по документам», коли автомобіль передається покупцю разом із документами, які оформлені на продавця. Головне, що їздити на такій машині ніхто не завадить…
На жаль, так помиляються багато автолюбителів, які згодом стають жертвами шахраїв, або просто несприятливих життєвих обставин. І після цього змушені протоптувати пороги судів і державних установ з надією добитися справедливості.

У ЧОМУ Ж МОЖУТЬ ВИРАЖАТИСЬ ТАКІ ПРОБЛЕМИ?
Ситуація, що була у нашій практиці є живим прикладом цього. Громадянин вирішив придбати автомобіль для того, щоб займатись підприємницькою діяльністю і надавати послуги таксі. Потримане авто - ідеальний варіант для таксі, не надто нова і не надто зношена, не буде так жаль, коли зламається чи ще більше зноситься.
На авто ринку вибрав ідеальний варіант, авто 1998 року, дизельний двигун, навіть шкіряний салон. Власник автомобіля запропонував придбати авто «по документам», а натомість пообіцяв написати розписку. Так і домовились, авто з документами передали, покупець заплатив чималу суму і отримав розписку, що, мовляв, «я, такий, такий…. такого-то року народження, передав такому-то, такому авто таке-то таке і отримав за це наступну суму…». На тому і розійшлись.
Через рік активного користування автомобілем в один прекрасний день його зупиняють працівники державтоінспекції і, виявляється, що цей автомобіль перебуває у розшуку. Авто перебувало у розшуку через те, що на нього наклали арешт, і, відповідно, його конфіскували на місці й доставили на штраф майданчик. Виявилось, що власником автомобіля є, був і залишається продавець автомобіля (документи ж оформлені на нього), який прострочив виплату по кредитах, і рішенням суду державні виконавці наклали арешт на усе його майно, у тому числі і автомобіль.
Новий «власник» авто заперечував проти цього і подав позов до суду, обґрунтовуючи те, що він цей автомобіль придбав і отримав за це розписку, отже власником є він. Але суди усіх інстанцій були єдині у своїх рішеннях. Власником є інший, розписка - це не договір, а гроші повернути теж не можна через те, що це знову ж таки не договір. От і залишився цей власник без грошей і без авто. Мораль цієї історії проста - варто рити окопи навколо своєї фортеці не після наступу ворога, а перед ним. Тобто, перед тим, як вчиняти будь-які юридичні дії, особливо, пов’язані з грошима чи майном - проконсультуйтесь як зробити це правильно.
Якщо взяти вищезгадану історію і викласти її так, що авто було продано «за довіреністю» - Ви будете здивовані, але результат буде той самий. Варто пам’ятати, що все, що пов’язано з майном повинно зводитись до поняття «ВЛАСНИК». Якщо Ви придбали авто - це ще не означає, що Ви його власник, от коли у технічному паспорті на це авто буде надруковано ваше прізвище та ім’я - живіть спокійно.

ЩО ЗМІНИЛОСЯ ЗАРАЗ
Верховний Суд України 3 червня дав можливість спокійно видихнути деяким водіям, що купили авто, взявши за це у продавця розписку. Справа полягала у тому, що, як і у попередній ситуації, було придбано авто, продавець дав розписку, авто конфіскували через те, що на нього накладено арешт. Покупець автомобіля пішов до суду і вимагав у продавця повернути гроші за розпискою, оскільки договору не було, а як і був то він є нікчемним і недійсним, отже він має право на повернення грошей. Але суд відмовив йому у цьому, посилаючись на те, що розписка є фактичним підтвердженням дій сторін за договором, отже цей договір (усний) є дійсним і розписка є тому підтвердженням, тому на повернення грошей права ніхто не має. Таким чином суд визначив, що розписка може бути підтвердженням укладення договору купівлі-продажу автомобіля, але за певних обставин.

ВИХІД ІЗ СИТУАЦІЇ
Хтось, читаючи цю статтю, може сказати, що іншого простішого способу купівлі потриманого авто немає, адже за легальну його купівлю доведеться витратити купу грошей, часу і нервів, та й не кожен продавець захоче займатися цим. Так, процедура легальної купівлі потриманих авто дійсно довга, затратна і неприємна. Це офіційна оцінка майна, продаж його через нотаріуса, реєстрація у державтоінспекції, тощо. Існує простіша процедура - комісійні магазини, що самі проводять оцінку, купівлю-продаж, видають довідку на підставі якої можна перереєстровувати автомобіль. Але, що робити, коли ніхто цим не хоче займатись та і не має часу на ці усі процедури? Наша відповідь - договір!
Уклавши договір про купівлю потриманого авто - Ви захистите себе, свої гроші і нерви. При цьому законодавець не зобов’язує посвідчувати цей договір у нотаріуса. Погодьтесь, попросити власника підписати договір на місці придбання автомобіля буде простіше і швидше, ніж просити його їхати до оцінювача майна, до нотаріуса, у комісійний магазин, скидати деяку суму грошей з ціни авто на оформлення. Та він просто відмовиться розмовляти з Вами після таких слів. Повірте, це стосується навіть тих, кому попри все підходять варіанти придбання чи продажу авто «по документах» чи «за довіреністю».
Навіть, якщо Ви не збираєтесь перереєстровувати авто на себе - договір нікуди не подінеться і у разі чого, він буде для Вас, як знахідка, адже ситуації, Ви самі бачите, можуть бути різними. Навіть якщо авто конфіскують - Ви з легкістю повернене його собі, адже власник тепер Ви, бо договір у Вас є на руках.
Крім того, у договорі Ви можете вказати, що у разі якихось непередбачених ситуацій - власник авто повинен повернути Вам гроші - і Ви їх отримаєте, як тільки підете до суду. Якщо ж Ви хочете перереєструвати авто, звичайно доведеться посвідчувати договір у нотаріуса. Але і з цієї ситуації є вихід - якщо у Вас є договір не посвідчений нотаріусом - у будь-який час Ви можете звернутися до суду з позовом до ДАІ і на підставі рішення суду Вам зареєструють авто на Ваше ім’я, разів у 5 дешевше, ніж через нотаріуса.
Ми намагаємось довести Вам, що договір - це надійний щит, який захищає Вас, Ваше новопридбане авто і Ваші сплачені за нього гроші. У договорі Ви можете передбачити положення про технічну справність авто і у разі його поломки,наприклад протягом місяця, то витрати на ремонт буде відшкодовувати той, хто Вам його продав і запевняв, що авто справне. Договір - це ідеальний інструмент захисту Ваших прав, яким Ви його захочете бачити, таким він і буде, головне, щоб його положення не порушувало прав інших осіб, зрештою - обирати Вам!
Ми надаємо послуги по розробці договорів купівлі-продажу транспортних засобів на Ваших умовах, а також проводимо правову експертизу Ваших договорів на предмет порушення в ньому Ваших прав чи інтересів
ЗВЕРТАЙТЕСЬ!!!
Еще записи
УПРАВЛІННЯ БЛАГОДІЙНИМИ ЕНДАВМЕНТАМИ
Є в українській мові цікаве слово «ендавмент», запозичене з англійської та означає ...
ЩО ТАКЕ БЛАГОДІЙНА ПОЖЕРТВА?
Продовжуючи тему благодійності, хочу висвітлити питання благодійної пожертви та ...
БЛАГОДІЙНІСТЬ В УКРАЇНІ: З ЧОГО ПОЧАТИ?
Згідно інформації Національного інституту стратегічних досліджень станом на квітень 2019 ...
Державна допомога при народженні дитини
До нас звернулася одинока мати, яка народила дитину, відомості про що зазначені, ...